GAZİANTEP'DE GEZİLECEK YERLER
  • btotravel
  • 17 Mar 2016 11:42
  • Turistik Yerler

Eşsiz bir dünya kenti Güney doğu Anadolu bölgesinde yer almakla beraber, hava ve kara yolu kent için de ulaşım oldukça kolaydır. Modern olan Gaziantep şehrini keyifli bir hala dönüştürmüştür. Şehir gerek ekonomik gerek turizm bakımından başında geliyor.

Sosyal yaşamda da öndedir. İnsanların hayal ettiği bir kenttir geniş olanaklar sağlayan bir şehirdir. Gaziantep'e gelmek oldukça kolaydır. Konaklamak da oldukça kolaydır her bütçeye uygun oteller vardır. Alışveriş merkezleri yanı sıra Türkiye’nin en büyük müzesinin yapıldığı ve kongre merkezine aday bir şehirdir. Eski tarihi taş binalar bunlarda birlikte modern iş binaları konutlarda vardır. Eğlence parkları Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi bilim merkezleri gayet ilgi çekisi bir turizm merkezidir. Ayrıca lezzeti oldukça güzeldir. Antep yemek şehri diyebiliriz. Sabah dan akşama kadar yemek yiyen insanları dolup taşan restaurant görebiliriz . Yöresel yemeklerinde Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında bulunan kebap çeşitleri, bilinen türlerinin dışında yenidünya, sebzeli, ayva, elma, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ve tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılıyor.

Hasan Süzer Etnografya Müzesi


Gaziantep Bey Mahallesi Hanifioğlu Sokak'ta bulunan bina, iş adamı Hasan Süzer (1926-2005) tarafından satın alınarak restore edilmiş ve Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi ismi ile kullanılmak üzere Kültür Bakanlığı’na bağışlanmıştır. Gaziantep Müzesinde bulunan etnoğrafik eserler bölümü bu binaya taşınmış ve yapı, konak-müze olarak düzenlenerek teşhir ve tanzimi yapıldıktan sonra 1989 yılında ziyarete açılmıştır. Gaziantep sivil mimari örneklerinden olan bu bina ana kaya içerisine oyulmuş bir mahzenin üzerinde üç kattan meydana gelmiştir. Yapının ikisi ana yola, diğeri de ara sokağa açılan üç girişi bulunmaktadır. Ön cephedeki büyük kapısından hayat denilen orta bahçeye, oradan da selamlığa geçilmektedir. Hayatın güneybatı köşesine, üst katında oturma, alt katında da ocaklık ve helanın bulunduğu iki katlı ayrı bir bina daha eklenmiştir. Hayat, ince bir taş işçiliğinin eseri olan renkli taşlarla kaplanmıştır.

Dülük ( Kutsal Alan )


Anadolu, tarihin her döneminde insan yerleşimine sahne olmuştur. İşte bunlardan birisi de Dülük Antik Kentidir. Gaziantep İlinin 10 km kuzeyinde yer almaktadır. Keşfettikçe daha bir seveceğiniz Dülük, An¬tik Dönemde güney, kuzey, doğu ve batıdan uzanan ticaret yollarının kesiştiği kavşak noktada, Asurlular döneminde Mezopotamya’dan Kilikya’ya uzanan yolun, Helenistik ve Roma döneminde ise Antakya ve Kilikya’dan Zeugma’ya uzanan İpek Yolu’nun güzergahında bulunmaktaydı. Dülük Antik Kenti, bugün kendi adıyla anılan Dülük Köyü’nün kuzey bitişiğindeki Keber Tepesi ve çevresinde toprak altında¬dır. Kentin kutsal alanı ise Dülük Köyünün yaklaşık 3 km. güneybatısında, çam ağaçlarıyla kaplı, 1.211 rakımlı Dülük Baba Tepesinde yer almaktadır. Doliche’nin dinler tarihi için önemi bilim dünyasında uzun zamandan beri bilinmektedir.

Kategoriler

Son Yazılar

YUNANİSTAN'DA GEZİLECEK YERLER

Yunanistan resmi adı Helenik Demokrasisi olan bir güney doğu Avrupa ülkesidir.

RUSYA'DA GEZİLECEK YERLER

Rusya Federasyonu toprakları 11 zaman dilimi boyunca uzanır. Bu kadar farklı zaman dilimine yayılabilmiş tek ülkedir. Bunun nedeni diğer ülkelere göre toprak yüz ölçümünün fazla olmasıdır.

NORVEÇ'TE GEZİLECEK YERLER

Halkın büyük çoğunluğu, Dancadan (Danimarkalıların konuştuğu dil) türetilen ve resmi yazı dilleri olarak kullanılan Bokmöl ve Riskmöl dillerini konuşur. Yeni Norveçce adı verilen sanat dili “Nynorsk”un konuşma alanı oldukça sınırlıdır

BREZİLYA'DA GEZİLECEK YERLER

Brezilya’nın resmi adı Brezilya Federal Cumhuriyeti olarak geçer. Adından da anlaşılacağı gibi ülke federal bir yapıyla yönetilmektedir. Güney Amerika’da yer alan ülke, Amerika Kıtası'nın ABD’den sonra en kalabalık ülkesidir.

BELÇİKA'DA GEZİLECEK YERLER

Kuzeybatı Avrupa’da ülke. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Belçika; kuzeybatıdan Kuzey Denizi, kuzeyden Hollanda, doğudan Federal. Almanya Cumhuriyeti, güneydoğudan Lüksem-burg, güney ve batıdan Fransa ile çevrilidir.

HOLLANDA'DA GEZİLECEK YERLER

Ebatları nispeten küçük olmasına rağmen Hollanda'nın zengin kültürel gelenekleri ve birden fazla kültür ve dine karşı toleransı vardır.

İNGİLTERE'DE GEZİLECEK YERLER

İngiltere'ye geldiğinizde insanların alışık olduğunuzdan farklı davrandığını görünce şok yaşayabilirsiniz.

İRLANDA'DA GEZİLECEK YERLER

Ülkenin çok farklı bir kimliği vardır ve İrlanda'nın zengin tarihi gelenekleri buraya ayrı bir cazibe katar. Burası ayrıca çok popüler bir turist rotasıdır.

LOS ANGELAS'DA GEZİLECEK YERLER

Los Angeles bence ABD'nin en güzel şehirlerinden biridir. Düzenli şehir planlaması, filmlerde sıkça gördüğümüz muhteşem evleri, olağanüstü güzellikteki sahilleri ve ılıman havasıyla yaşanabilecek yegane şehirlerden olduğunu söyleyebilirim.

HIRVATİSTAN’DA GEZİLECEK YERLER

Hırvatistan Avrupa’nın en iyi korunmuş coğrafyalarından birine sahiptir. Doğal güzelliği ve tarihi şehirleriyle tipik Akdeniz ülkelerini anımsatmaktadır. Günümüzde turizme verdiği önemi arttıran ülkeyi tüm dünyadan gezginler yeni yeni keşfetmeye başladı. Bozulmamış doğası, milli parkları ve göz alıcı sahilleriyle Hırvatistan’ı tanıyalım…

AVUSTURYA’DA GEZİLECEK YERLER

Avusturya ya da resmi adıyla Avusturya Cumhuriyeti (Almanca: Republik Österreich), Almanya, İtalya, İsviçre ile komşu olan, Avrupa’nın merkezinde olan dokuz eyaletten oluşan bir federasyondur. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Viyana’dır.

ALMANYA’DA GEZİLECEK YERLER

Avrupa’nın ortasında bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti, kuzeyde Danimarka, batıda Hollanda, Belçika, Lüksembourg ve Fransa, güneyde İsveç ve Avusturya, doğuda da Çek Cumhuriyeti ve Polonya buna benzer dokuz ülke ile komşudur. Avrupa Birliği ve NATO üyesi kalan Almanya, Ortada ve Doğu Avrupa ülkelerine bir köprü oluşturmaktadır. Almanya, Avrupa’nın Rusya Federasyonundan ardından en kalabalık nüfusa sahip ülkesidir.

AZERBEYCAN’DA GEZİLECEK YERLER

Azerbaycan Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği'nin dağılması üzerine Kafkas Dağlarının Hazar Denizine bakan güneydoğu eteklerinde kurulan ülkelerden biri. Batısında Ermenistan, kuzeybatısında Gürcistan, güneyinde İran, doğusunda Hazar Denizi yer alır.

GÜNEY KORE’DE GEZİLECEK YERLER

Güney Kore oldukça sanayileşmiş, büyük bir ekonomiye sahip, standartları epey yüksek bir ülke olarak bilinmekte… Ülkenin ekonomisi ihracata dayalı, özellikle elektronik, otomotiv, gemi inşası, makina, petrokimya ve robotik endüstrilerinde güçlü. Ülkenin en büyük sorunu 1948 yılından bu yana Kuzey Kore ile yaşadığı bölünmüşlük ve gerginlik.

PARİS’TE GEZİLECEK YERLER

Paris gezilecek yerler ve yapılacak birçok şey bulunmakta… Dünyanın en turistik kenti olan Paris, 12 milyon nüfusa sahip Fransa’nın başkenti, her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapmakta... Şehirde yer yaştan her tarzda gezgini eğlendirebilecek yüzlerce gezi noktası bulunuyor. Paris için genellikle birçok gezgin 3-4 günlük bir gezi süresi ayırıyor. Hele bir de Disneyland’a gitmek isterseniz bu gezi süresi iyice kısalıyor, dolaysıyla gezi planını güzel yapmak gerekiyor. Süre kısa olunca da i

SOFYA’DA GEZİLECEK YERLER

Bulgaristan‘ın başkenti Sofya yakın, ucuz, güvenli ve oldukça güzel. İstanbul’dan uygun fiyatlı otobüslerle gitmek mümkün... Turizm kenti olmamasına rağmen, uygun fiyatı ile birçok misafirini ağırlamakta… Hareketli bir Doğu Avrupa başkenti olan şehir, güzel Ortodoks kiliseleri, Avrupa ve Komünist tarzı mimarisi, eğlencesiyle gidilmeye değer bir kent. Önemli bir avantajı, hemen yanındaki Vitosha Dağı’nda bulunan gelişmiş kayak merkezine kentten hızla ve kolayca erişilebilir olması...

K.K.T.C.’DE GEZİLECEK YERLER

Kıbrıs Türkiye’nin güney kıyısına 65km uzaklıkta yer alan, Akdeniz’in üçüncü büyük adası. Nüfusu Rum ve Türk olarak iki ana toplumdan oluşan adanın kuzey ve doğu bölgesi 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adını aldı. Türk vatandaşlarından vize ve pasaport gerektirmemesi nedeniyle tercih edilen ve sevilen bir gezi, tatil ve tur bölgesi… Ada, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla İngiltere’den bağımsızlık kazandı.

HİNDİSTAN'DA GEZİLECEK YERLER

Asya’da bulunan ve yüzölçümü bakımından dünyada yedinci, nüfus bakımından ikinci sırada yer alan devletidir. Kuzeyinde Keşmir ve Çin, kuzeydoğusunda Nepal ve Bhutan, doğusunda Bangladeş ve Birmanya, güneydoğusunda Seylan ,güneyinde Hint Okyanusu, kuzeybatısında Pakistan bulunur.

DANİMARKA'DA GEZİLECEK YERLER

Şehir, her yıl, 215 şehir arasından, dünyanın yaşanacak şehirleri arasındaki sıralamada ilk 5 içine girmektedir. Diğer şehirler: Zürih, Viyana, Vancouver, Sidney’dir. Bunda, şehrin en düşük suç oranına sahip olmasının etkisi büyüktür.

İSKOÇYA'DA GEZİLECEK YERLER

İskoçya 77,900 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye’nin 10 da 1’i kadardır. Britanya adasının 3 de 1’ini kaplar ve Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden İngiltere’den sonra 2. en büyüğüdür. Nüfusu ise 6 milyondur. Ülkede resmi dil olarak İngilizce Galipçe ve Yerel İskoç dili konuşulmaktadır.

ŞIRNAK'DA GEZİLECEK YERLER

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin Hakkâri bölümlerine giren il ve bu ilin merkezi kenttir. Kuzeyden Siirt ve Van, doğudan Hakkâri, batıdan Mardin illeri, güneyden Suriye ve Irak ile çevrilidir.

KARAMAN'DA GEZİLECEK YERLER

Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur

YALOVA'DA GEZİLECEK YERLER

Yalova İli, Samanlı Dağları’nın kuzeye bakan eteklerinde kurulmuş, doğal güzellikleri, plajları ve ünlü kaplıcalarıyla önemli yerleşim yerlerinden biridir. Yalova yöresinde yerleşim çok eski tarihlere kadar gider. Önceleri bataklık bir alan olan bugünkü il merkezinde yerleşim ise çok daha sonradır.

UŞAK'DA GEZİLECEK YERLER

Uşak yöresi tarihin bilinen dönemlerinden beri bir yerleşim bölgesi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı Temenothytia’dır. Kent bu adı Heraklilerden, Aristomakhosun oğlu Temenostan almıştır.

TEKİRDAĞ'DA GEZİLECEK YERLER

Tekirdağ ilinin ilçeleri; Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray ve Şarköy’dür. Çorlu: Merkez ilçeye 37 km. uzaklıktadır. Antik kaynaklarda Adı Tzolous’dur. Kent, ortaçağda Bizans’ın İstanbul-Avrupa arasındaki antik yollar üzerindeki kalelerinden biri idi.

SİNOP'DA GEZİLECEK YERLER

SİNOP Sinop Karadeniz Bölgesinin ortasında Anadolu’nun en kuzeyinde, Boztepe Yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur. Karadeniz’in en güzel tabii limanlarından biridir. Bölgenin en eski şehirlerinden olan il, 3 üncü yüzyıl filozoflarından Diyojen’in doğum yeridir.

SAKARYA'DA GEZİLECEK YERLER

Sakarya, uygarlıklar döneminden Osmanlı Devleti’ne, Osmanlı’dan Cumhuriyete uzanan tarih yolunda Anadolu’ya renk veren kültürlerin birleştiği, 19. yüzyılda başlayan göçlerle, Kafkaslardan ve Balkanlardan gelen toplulukların oluşturduğu ve bu kültürlerin barış içinde yaşadığı bir ildir.

RİZE'DE GEZİLECEK YERLER

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize, bölgenin en karakteristik özelliklerini gösterir. Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılır. Dik yamaçlı vadileri, doruklara ulaşılabilir dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir turizm beldesidir

MALATYA'DA GEZİLECEK YERLER

Malatya denilince ilk akla gelen tabii ki kayısı oluyor. İlde yetişen kayısılar, dünya genelinde ünlüdür ve kayısı üretiminin % 80'ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlar. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Havzasında yer alan Malatya İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine doğal geçişi sağlayan yol güzergahındadır. Lezzetli bir mutfağa sahip olan Malatya mutfağında etin ve bulgurun önemli bir yeri vardır.

ESKİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

Eskişehir ili, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın batısında bir ildir ve İç Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Lületaşı çıkarımının tamamına yakını bu ildedir. Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerine ev sahipliği yapar. İlde, önemli oranda Kırım Tatarları kökenli nüfus mevcuttur. Tarihteki eski adı Dorlion'dur. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi'nde de önemli bir kavşak noktası olmuştur.

TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir. 1461 'de Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan kentte Yavuz Sultan Selim Şehzadelik yapmış Kanuni Sultan Süleyman bu kentte doğmuştur. Karadeniz sahil kesiminde yer alan şehir, arkasında ise Zigana Dağları’nı barındırmaktadır.

IĞDIR’DA GEZİLECEK YERLER

Türkiye’nin doğu sınırında yer alan Iğdır, efsanevi Ağrı Dağı ile görülmesi gereken bir ilimizdir. Iğdır ilimizin ekonomik geçim kaynağı, Kars ve Ardahan’da olduğu gibi tarım ve hayvancılıktır. Iğdır’ın diğer illere göre avantaj sağladığı diğer bir gelir kaynağı ise, sınır ticaretidir. Bu ticaret Kafkasyadaki yeni kurulan cumhuriyetlerdendir. İlimizde sanayi faaliyetleri henüz gelişmemiş olup, sanayi tesisleri genel olarak tarımsal üretimden sağlanan hammadde kaynaklarına dayanarak kurulmuştur.

YOZGAT’TA GEZİLECEK YERLER

Yozgat, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi arasında geçiş noktası oluşturmaktadır. Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yozgat, Anadolu Halk Edebiyatının zengin ürünlerini barındırmaktadır. Yozgat, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi arasında geçiş noktası oluşturmaktadır. Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yozgat, Anadolu Halk Edebiyatının zengin ürünlerini barındırmaktadır. Yozgat'ta İç Anadolu'nun karasal iklimi egemendir.

KARSTA GEZİLECEK YERLER

Ülkemizin en doğusunda yer alan ilimizdir Kars… Türkiye'nin Orta Asya'ya açılan kapısı konumundaki bu şehir, Kafkas Üniversitesi'nin açılmasıyla hızla gelişmeye başlamış ve zaman içinde bir öğrenci kenti durumuna gelmiştir. Kars denilince akla gelen ilkler arasında Sarıkamış, Kars Kalesi, Kuyucuk Kuş cenneti, Ani Harabe oluyor. Harabeleri, Kars sınırları içinde olup Ermenistan sınırında bulunan bir harabedir.

SİİRT’TE GEZİLECEK YERLER

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğu ucunda yer alan Siirt doğudan Şırnak ve Van, kuzeyden Batman ve Bitlis, batıdan Batman, güneyden Mardin ve Şırnak İlleri ile çevrilidir. Bölge, Güneydoğu Anadolu düzlüklerinden sonra birden yükselmekte, doğu ve kuzey kesimleri bol yağış almaktadır. Bu nedenle, kuzeyden Muş Güneyi Dağları, doğudan Siirt Doğusu Dağlarıyla çevrili olan il alanı, Dicle Irmağı’nın önemli su toplama alanlarından birini oluşturmaktadır.

MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER

Muğla turistlerimizin gözde illerinden bir tanesi… Muğla denince akla gelen; Marmaris, Milas, Fethiye, Datça gibi tatil beldeleri akıllara gelmektedir. Bunların yanı sıra Dalyan, Kelebekler Vadisi, Kleopatra Plajı, Ölüdeniz ve Bodrum kalesi de Muğla’nın eşsiz manzaralarındandır. Ahtapotlu pilav, çökertme, balıklen Muğla’nın yöresel yemeklerinin sadece bir kısmı…

ARDAHAN’DA GEZİLECEK YERLER

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesindeki sınır illerinden olan Ardahan, sınırları içerisindeki Damal Dağları'nda beliren Atatürk silüeti ile ünlüdür. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15’ine kadar saat 18’den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir. Ardahan'da bu tarihlerde Atatürk'ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenlenmekte…

AĞRI’DA GEZİLECEK YERLER

Ağrı ilimizde Doğa tutkunları için yapacak pek çok şey bulunmakta. Ağrı Dağı ve çevresinde tırmanış, dağcılık, kampçılık, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz sporlar arasında yer alıyor. Dilerseniz Ağrı’da bulunan birbirinden güzel yaylalarda kamp yapabilir, doğa ile iç içe eşsiz gezilere katılabilirsiniz. Ağrı pek çok tarihi varlığa sahip bir ildir.

KİLİS'DE GEZİLECEK YERLER

Kilis Akdeniz bölgesi'nin güney doğu bölümünde yer alan bir sınır ildir. İllin doğu, batı ve kuzeyinde Gaziantep, güneyinde ise Suriye yer almaktadır. Gaziantep'e 58 km uzaklıkta olan Kilis Suriye sınırına ise 10 km uzaklıktadır.

KARABÜK'TE GEZİLECEK YERLER

Karabük, Türk Ulusunun tarihinde, endüstrileşmeyi simgeleyen kent olmanın haklı gururunu taşımaktadır. Cumhuriyetin ilk senelerinde, Ulu Önder Atatürk’ün endüstrileşme yolunda aldığı devrim kararı üzerine, Türkiye’nin ilk entegre demir-çelik tesisinin yeri için, maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı, demiryolu rotasının bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeni ile Karabük seçilmiştir.

İZMİRDE GEZİLECEK YERLER

Güzel kızlarıyla meşhur olan İzmir Ege’nin incisi olmakla birlikte güzel nazlı bir kızıdır. İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük metropol kenti ve önemli bir liman ve fuar merkezidir. Şehrin batı kıyısı deniz ile birlikte çeşme yarım adasına uzanır. İzmir, Türkiye’nin en büyük 2′inci Limanını barındırır. Şehir 9 tane Üniversite barındırmasından eğitim yönünden de Türkiye’de tercih edilen şehirler arasında üçüncü sıradadır. Gezilmesi gereken yerlere şehrin kalbini tanıtarak başlayalım…

ERZİNCAN’DA GEZİLECEK YERLER

Erzincan ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Erzincan yöresinde beslenmenin temelini buğday ve buğday ürünleri ile hayvansal gıdalar oluşturmaktadır.. Bulgur, yarma, tarhana, erişte, dövme en çok tüketilen besinler arasında yer almakta... Özellikle bulgur, çok sayıda yemek türünde kullanılır.

ADIYAMAN’DA GEZİLECEK YERLER

Adıyaman tarihin bilinen en eski yerleşim merkezlerden biridir. Rivayete göre; Adıyaman şehrini doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu vadilerin yamaçları zengin meyve ağaçları ile kaplı olduğu gibi, şehrin çevresinin de meyve ağaçlarıyla kaplanmış olmasından dolayı güzel vadi anlamında olan “VADİ-İ LEMAN” (Güzel vadi) kelimesinin söylenişi zamanla değişmiş ve halk arasında “ADIYAMAN” şekline dönüşerek Bakanlar kurulu kararıyla 1926 yılında “ADIYAMAN” ismini almıştır.

ZONGULDAK’TA GEZİLECEK YERLER

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Zonguldak, doğusunda Karabük, batısında Düzce ve Karadeniz, güneyinde Çankırı ve Bolu, kuzeydoğusunda Bartın, Kuzeyinde de Karadeniz ile çevrilidir. İl toprakları dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olup, akarsu vadileri ile yer yer derin şekilde parçalanmış, orta yükseklikteki alanlardan oluşmuştur.

HAKKARİ'DE GEZİLECEK YERLER

Hakkâri ili, Türkiye topraklarının 1/5'ini bünyesinde barındıran Doğu Anadolu Bölgesi'nin Hakkâri Bölümü'nde yer alır. İl Doğudan Türkiye-İran sınırı ve güneyden Türkiye Irak devlet sınırı ile çevrelenmiştir.

GÜMÜŞHANE'DE GEZİLECEK YERLER

Tarihi yüz yıllara dayanmaktadır, roma ve Bizans döneminde başlamıştır, daha sonra el değiştirerek başka devletlere geçmiştir. Bu durum şehri etkilemiştir gerek iş olsun, barınma olsun zor zamanlar yaşanmıştır.

GİRESUN'DA GEZİLECEK YERLER

Ulaşımı kolaydır her yer yeşilliktir, küçük ve sakin bir şehir. En kalabalık caddesi Gazi caddesidir ve en meşhuru da burasıdır. Kalesine çıktın mı kara deniz ayağının altındadır. En önemlisi insanı cana yakın ve sıcaktır. Şirin bir sahil şehridir. Yeşillik içinde yarımada üstünde kurulu, Ordu'ya 40dk, Trabzon’a 1,5 saat uzaklıktadır.

GAZİANTEP'DE GEZİLECEK YERLER

Eşsiz bir dünya kenti Güney doğu Anadolu bölgesinde yer almakla beraber, hava ve kara yolu kent için de ulaşım oldukça kolaydır. Modern olan Gaziantep şehrini keyifli bir hala dönüştürmüştür. Şehir gerek ekonomik gerek turizm bakımından başında geliyor.

BİTLİS'DE GEZİLECEK YERLER

Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alır. İlin en büyü avantajı Nemrut dağı ve nemrut krater gölüdür bir diğer gölü ise Van gölüdür. Bitlis Van gölünün batısında yer alır. Tarihsel yapıtlarla iç içe olan şehir, vadi içinde kurulmuştur.

BOLU'DA GEZİLECEK YERLER

Bolu'nun, tabiat, insan ve tarihin el ele verip yoğurduğu güzelliklerini görmek, dağların söylediği Köroğlu türkülerini işitmek isteyenlerin şehre ulaşması hiç de zor değil. Bolu, Ankara ve İstanbul'un neredeyse tam ortasında bu iki merkezi birbirine bağlayan ana yolun üstündedir